EŞBAŞKAN KARAMAN, BELEDİYE’NİN BORCUNU AÇIKLADI

Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman, Hakkari Belediyenin eski dönem borcunu açıkladı.

31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Hakkari Belediye Eşbaşkanlığına seçilen Cihan Karaman 30 Eylül 2016 tarihinde Hakkari Belediye Başkanlığına Başkan Vekili olarak atanan Vali Yardımcısı Cüneyit Epcim döneminin borcunu kamuoyuna açıkladı.
Belediyedeki makamında Eşbaşkan Seher Kadiroğlu Ataş ile basın mensuplarına açıklama yapan Eşbaşkan Karaman 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Hakkari Belediye Başkanlığını %59,97 oy oranıyla kazandıklarını ve 15 günlük gecikmenin ardından göreve başladıklarını hatırlattı.
Daha önce verdiği sözü yerine getirdiğini ifade eden Karaman, Hakkari Belediyesinin Kayyum dönemi borcunun 207 milyon 733 bin TL olduğunu belediye kasasında ise 440 bin 397 TL kaldığını söyledi.
Karaman, bu borcun, yaklaşık 154,5 milyon TL’sinin kredi, 39.3 milyon TL’sinin kamu kurum borcu, 1.1 milyon TL’nin SSK, 1 Milyon TL’sinin kesenek ve pirim borcu, 3. 6 Milyonun vergi borcu, piyasa ve sendika borcunun ise 7.6 milyon TL olduğunu kaydetti.
Şeffaflık ilkesini esas aldıklarını vurgulayan Eş Başkan Karaman, belediyenin borcunun kalem kalem ayrıntılı tespitin yaptıktan sonra belediye hizmet binasına asılacağını ve halkla paylaşılacağını da sözlerine ekledi.
 

23.04.2019